Když se o něčem říká, že se „díváme na zoubek“, máme tím na mysli hlubší zkoumání situace, ať už se týká čehokoli. Je to tedy přenesený význam posezení v zubní ordinaci, kdy lékař precizně prohlíží stav chrupu, a podle toho také stanoví diagnózu a její léčení. Jestliže se nyní zaměříme na stav elektroinstalace v bytě, revizní elektrikář revize elektro v Praze se jí na zoubek podívá se stejnou důsledností, jako zubař, a vy budete mít alespoň přesnou představu o tom, jak to u vás vypadá.
Jak jsou na tom zásuvkové okruhy – toto bývá nejzranitelnější částí elektrických obvodů a zařízení v bytech či ve formách. Zásuvky bývají mnohdy přetěžované a v případě starého hliníkového vedení to někdy může mít i tragický dopad. Nezřídka se stává, že lidé do jedné zásuvky připojí prodlužovacího „psa“ s deseti koncovkami a do nich připojí s dalšími rozdvojkami celkem patnáct spotřebičů. Pokud jich většinu zapnou v současnou dobu, odběr elektřiny bude na hranici únosnosti jističe a může tu docházet k přehřívání vodičů, k poškození izolace a v krajním případě k požáru.
Jak jsou na tom svítidla – zde se také mohou vyskytnout potíže, i když ne takového rázu. Svítidla mohou mít poškozený kryt, objímku, izolace vodičů, mohou mít uvolněné svorky anebo nedostatečně pevný hák v případě lustrů. Nebezpečné jsou zejména stolní lampičky, kterých se dotýkáme při jejich obsluhování. Nezapomínejte ani na dětské pokoje, kde může být právě lampička zdrojem smrtelného úrazu.
Jak jsou na tom spotřebiče – každý spotřebič může být poruchový a týká se to jak topných segmentů (varných konvic, topinkovačů, toustovačů, vařičů, mikrovlnek, kávovarů), tak i točivých strojů, jako jsou mixéry či kuchyňské roboty. Závada může ale potkat i chladničku, pračku, sušičku a samozřejmě i elektrické nářadí – vrtačky, pily, brusky apod. U spotřebičů je slabým místem zejména přívodní kabel či prodlužovací šňůra, s níž jsou spojené v jeden celek.