Položit podlahové topení si troufneme sami


Představte si, že přijdete na návštěvu k vašim známým, kteří již několik měsíců bydlí na venkovské chalupě, kam se odstěhovali z městského bytu. Nemohou si tamní prostředí vynachválit, protože je tu klid, čistý vzduch a žádný stres. Jen to jediné jim dělá starosti, a sice mají tu krb na palivové dřevo, které není problém z tamní oblasti obstarat v dostatečném množství, ovšem krb není jaksi dostatečně výhřevný, aby pokryl teplem veškerý obytný prostor.

podlahové topení

Toto ale může být voda na váš mlýn, jestliže máte osobní zkušenost s pokládkou systémových desek podlahového vytápění. Navrhnete vašim přátelům, že jim s pokládkou pomůžete, a že to zvládnete sami. Nic na tom není, protože jde o revoluční technologii, která nechává za sebou problematické betonové potěry. S pokládkou začnete u zmíněných systémových desek, jednu po druhé budete klást přímo na podlahu a utěsníte je po obvodu místnosti dilatační páskou. Poté vsunete do otvorů v deskách topné potrubí, jehož vyústění necháte odborníkem připojit k tepelnému výměníku s krbovou vložkou. (Výměník u krbu vám nainstalují instalatéři, a pokud chcete připojit podlahové topení k tepelnému čerpadlu, elektrokotli nebo k plynovému kotli, neměl by to být také problém).

bosé nohy na podlaze

Jakmile se zprovozní, odvzdušní a zkontroluje topná soustava, přichází čas na zaklopení systémových desek cementovláknitými deskami se skelnou mřížkou, což jsou poměrně tenké, lehké, ale velmi pevné desky, určené pro chůzi a zatížení plochy podlahy nábytkem. Pokládku těchto desek také zvládnete sami a na ně se pak už pokládá finální podlahová krytina, jako je plovoucí podlaha, dlažba, koberce, vinyl atp.

Tímto způsobem můžete zajistit teplo i v podkrovních prostorách, protože podlahové topení je díky systémovým a cementovláknitým deskám lehké, a nezatíží tak strop, jako kdybyste tam zalévali potrubí betonem.